Ať žije Bouchon – 2010

Jindřichohradecká divadelní společnost Jablonský uvedla ve čtvrtek 11. března.2010 v 19.00 hodin v sále kulturního domu Střelnice premiéru komedie ze žhavé současnosti s názvem „AŤ ŽIJE BOUCHON!“. Dva v současné době nejúspěšnější francouzští dramatici, Jean Dell a Gérald Sibleyras, ve své, místy až absurdní hře s řadou tragikomických situací, domýšlejí, kam až může vést nezřízená touha po prosperitě pomocí neoprávněně získaných dotací z Evropské unie.

Hru přeložil do příjemně hovorové češtiny Alexander Jerie, původní hudbu pro toto její provedení napsal Jindřichohradečák Libor Soukup. Komedie je napsaná pro komorní obsazení v podání tří mužů a jedné ženy. Režiséři Sabina a Jiří Langerovi však ve svém pojetí poskytli prostor i řadě dalších herců v epizodních rolích venkovanů či bruselských úředníků, podtrhujících atmosféru dvou diametrálně odlišných prostředí, mezi nimiž děj hry osciluje (vesnice Bouchon a sídlo EU v Bruselu).

Po domácí repríze představení, která se uskutečnila opět na Střelnici v pátek 2. dubna, by soubor po dohodě s jednotlivými pořadateli rád přiblížil neuvěřitelné problémy bouchonských také mimohradeckým divákům.

presidentw

Jean Dell – Gérald Sibleyras
AŤ ŽIJE BOUCHON! (VIVE BOUCHON!)
Z francouzštiny přeložil Alexander Jerie

Hudba Libor Soukup, Michal Vích, scéna Tomáš Kadlec a Karel Oupor,
režie Sabina a Jiří Langerovi
le bouchon – špunt, také zácpa aut na silnici nebo síť exkluzivních vinoték Le Bouchon

OSOBY A OBSAZENÍ:
JACQUES, starosta Bouchonu Vlastimil Hanuš
ODETTA, jeho sekretářka Radka Hájková
NICOLAS, jeho bratr Pavel Körner
ROBERT, úředník Evropské unie Josef Smrčka
LID BOUCHONSKÝ: Kateřina Heřmánková, Ladislava Ratajová, Zdeňka Skořepová, Milada Šteflová, Martina Valášková, Bohumil Čížek, Martin Charvát, Karel Oupor, Martin Peterka, Pavel Prudil
ÚŘEDNÍCI EU, NOVINÁŘI: střídavě Barbora Bláhová, Adéla Dalíková, Tereza Dubenská, Michaela Chládková, Vlasta Kociánová, Anna Lamačová, Tereza Novotná, Alice Reiterová, Lída Štěbetáková, Barbora Ulrychová, Jaroslava Vistořínová, Radovan Hájek, Vlastimil Hanuš jun., Tomáš Kadlec a možná i někteří další…

Několik slov o autorech hry:

Jean Dell (1961), herec, scénárista, dramatik

Po začátcích v rozhlase se v roce 1991 objevuje v krátkých filmech, posléze je obsazován do různých televizních a filmových rolí. Jean Dell je však zejména znám jako divadelní herec. Věnuje se i psaní divadelních her, za všechny lze například jmenovat Un petit jeu sans conséquence (Nevinný žert nebo Takový žertík). Tuto hru (ostatně stejně jako „Vive Bouchon!“ – Ať žije Bouchon) napsal se svým přítelem – dramatikem Géraldem Sibleyrasem, s nímž se setkal v rádiu France-Inter. Premiérová inscenace získala v Paříži devět nominací na prestižní divadelní cenu Moliere – a hra jako taková získala cenu za nejlepší francouzsky psanou hru roku.

Gérald Sibleyras (1961), scénárista, dramatik

Působil 4 roky v rádiu France-Inter, kde se seznámil s Jeanem Dellem. Prvním dílem, které společně vytvořili, byla již výše zmíněná komedie Un petit jeu sans conséquence. Dalšími společnými projekty byly hry Une heure et demie de retard a Vive Bouchon! S velkým úspěchem se setkala další hra Géralda Sibleyrase Le Vent des peupliers, za niž získal 4 nominace na cenu pro nejlepšího autora. Jednou z nejnovějších her tohoto dramatika je hra La Danse de l’albatros, jež mu v roce 2007 vynesla 2 ceny Moliére.

Pojďte do divadla!
kdy: 4.4.2024
kde:KD Střelnice
co:Já to vidím pozitivně