Jednoaktovka pro dvě dámy…
Hrají:
SLUŽKA KATEŘINA HEŘMÁNKOVÁ
MILOSTPANÍ RADKA ŠTĚBETÁKOVÁ
Překlad: MAGDALENA ŠTULCOVÁ
Výtvarná spolupráce: IVA LÍBALOVÁ
Fotografie: PAVEL KÖRNER
Hudba: PETR HROMÁDKA jr.
Režie: SABINA LANGEROVÁ
Technická spolupráce: LADISLAV SMRČKA
JIŘÍ LANGER
Premiéra 30. ledna 2007 v 19.00 hodin na Střelnici u příležitosti 125. výročí založení souboru.
Verena Kanaan
Autorka se narodila v roce 1951 v Innsbrucku. Žila ve Vídni, Curychu a v Lausanne, aby se opět vrátila do Vídně. Po maturitě zkoušela studovat několik humanitních oborů, mimo jiné germanistiku, slavistiku, historii, dějiny umění, filosofii, pedagogiku i práva a živila se různými příležitostnými pracemi v barech, knihkupectvích, v restaurátorském ateliéru, nebo jako pomocnice v domácnosti a v nemocnici, než se stala divadelní ředitelkou, režisérkou a autorkou. Napsala mimo jiné komedii Alergie a pohádkovou divadelní hru Kuchyň na ostrově. Hra Drahoušek Anna byla poprvé uvedena v roce 1995 ve Stuttgartu. V Čechách se hrála v pražské Viole a v současnosti v divadelním studiu De Facto Mimo.
Drahoušek Anna
Kromě služky a její milostpaní hrají svou roli také okraj propasti, alkohol (nejlépe koňak) a valium – lék, který znamenal revoluci v léčbě chorobných obav a v roce 2003 slavil čtyřicáté výročí od počátku prodeje. Lék, který se stal kulturní ikonou a který na konci 50. let proslavila Marilyn Monroe, nesměl chybět v kabelce žádné moderní ženy. Hlavně odstartoval éru nadužívání léků, kdy je lidem vštěpováno: „Máte problém? Polkněte pilulku a jste v pohodě!“
Valium není vůbec nevinný lék: je silně návykový a v kombinaci s alkoholem vede až k bezvědomí. Nejvíc se ho prodalo v roce 1978 – přes 2 miliardy pilulek se známým „V“. Ve své době to byl lék, přezdívaný také „panenka“ (podle bestselleru Údolí panenek) nebo „matčin malý pomocník “ (podle písničky Rolling Stones) – který veřejnost prostě považovala za „šik“.
Pilulky proti různým bolestem, předepisované lékařem, se staly módou v umělecké společnosti, zejména v USA. Užívání pilulek, podobně jako mnoho jiných drog, se rozšířilo po celém světě z Nizozemska. V roce 1998 je užívalo půl druhého milionu Američanů.
Ten, kdo užívá valium, má pocit, že je nabitý energií, šťastný a spokojený. Ne každý, kdo ho pár týdnů užívá, se stává na něm závislým. Ale bývá to často…