KOMEDIE O TOM, JAK JE DŮLEŽITÉ UMĚT SI HRÁT
moto:„Kukuřici se nejlépe daří v teplých nížinách.“
Ze slovenštiny přeložil Leoš Suchařípa, texty písní napsal Pavel Šrut
Hudbu složili Pavel Körner a Michal Palaugari (DS Jablonský)
Scénu pro vlastní kreace vytvořil soubor, poděkování za realizaci opon patří Janě Hynaisce Peterkové
Kostýmy podle svých vlastních návrhů ušila Pavla Hovorková
S technikou se potýkají Ota Dosbaba a Jiří Langer
Konečné účty s herci i s diváky si vyřizují Sabina a Jiří Langerovi
HRAJÍ si:
Sluha – Pavel Körner
Baron – Adam Tomek
Hrabě – Michal Palaugari
Zeman – Emanuel Krejcar
Pantalone, hostinský – Vlastimil Hanuš
Margarita, jeho žena – Ladislava Ratajová
Rosaura, jeho dcera – Adéla Ratajová
Dottore – Martin Charvát
Capitano – Martin Peterka
Gianina, služka – Kateřina Heřmánková
Marina, služka – Jaroslava Vistořínová
Pandolfo Bacelli, advokát – Pavel Prudil
eden s druhým se pere,
přijde třetí, sebere
co těm dvěma upadlo.
A sotva to popadne,
čtvrtej mu to ukradne,
život je divadlo, život je divadlo….
Jak již název hry napovídá, autor v ní čerpal z nejlepší italské divadelní tradice. Na jevišti ožijí postavy inspirované komediemi mistrů italského a francouzského divadla 18. století Carla Goldoniho a Carla Gozziho, ale i komedie dell´arte. Soubor tímto představením volně navazuje na svoji inscenaci z roku 2002, kterou byl Goldoniho „Poprask na laguně“. Pevně věříme, že se budete bavit jednotlivými typy jejích postav i situacemi, do kterých se dostanou a že si spolu s herci užijete hravé divadelnosti v tom nejryzejším slova smyslu. Hra se s úspěchem hraje na českých jevištích.
Už dost klaunů,
dost těch ptáků,
potřebujem hrdiny
do každýho obejváku a do každý rodiny
CO PŘINESLA HISTORIE: Komedie dell´arte nebo také fraška se zrodila v Benátkách a vášeň Italů pro frašky byla vždy neuvěřitelná; při vážných dramatech bývala divadla většinou prázdná, ale při fraškách bylo nabito. A přitom hercům stačilo podium, jeden stůl, pár židlí a malá oponka.
CO TOMU ŘÍKÁME DNES: Stále platí, že tropit si smích z některých málo sympatických lidských vlastností je nejlepší lék na moderní deprese. RADUJ SE, KDO CHCEŠ BÝT RÁD! NEVÍME, KAM ZÍTŘEK PÁDÍ. Je to logické a jednoduché. Je to satira, ale může to klidně být i předvolební fraška. Na hercích je, co divákovi nabídnou, na divácích, co si z nabízeného vezmou.
CO KOMEDIE DELL´ARTE NENÍ: Nepředvádí dramatický vývoj postav a také nemoralizuje
A CO TEDY?: Postavy komedie dell´arte připomínají figurky na šachovnici. Jsou na ní postaveny, s příběhem si hrají volně a hlavně – nemoralizují! Je to oddechové divadlo. A k tomu patří LAZZI (čti laci), bez kterých by divadlo bylo chudokrevné; jsou vyvrcholením jevištní produkce, kdy „vzplane oheň z jeviště do publika a hoří celé divadlo“. Lazzi jsou drahokamy, kterými je dobrá komedie osázena.
SLUHA: Nejvlivnější osoba děje, rozený optimista, ale věčně hladový. Jeho programovou náplní je doběhnout staré a uspokojovat mladé.
BARON: Kabátek růžový, krajkové manžety…..olala…zkrátka elegán. Také mu můžete říkat Bella-vita (krásný život). Všichni jste jeho zlatíčka, ale co ten kuchař…..?
HRABĚ: Z jakési lokální války mu z celého jmění zbylo jen pár blyštivých kamínků, ale zbožňuje cibuli a herinky. Neví, kam se mu ztratil sněhulák.
ZEMAN: Vskutku piknická osobnost. Buran. Komická figura, která „kam přijde, všechno sežere“, ale zgustne si na něm milá dvojice Dottore a Capitano, kteří v roli příležitostných lékařů razí heslo: „Lékaři jsou šťastnější než lidé ostatních profesí, poněvadž omyly medicíny jsou přikryty zemí“.
PANTALONE: Majitel hostince, ječící ženy, která neví, kam se jde na oběd a pubertální, leč vdavekchtivé dcerky, jíž rád vymění za pravé moselské. Pohotový ve své mazanosti, paštika mu běhá po střeše, a když červené víno zředí vodou, docílí skvostného rosé
MARGARITA: Madona mia! Vulkán, který se po letech pokojného života probouzí alespoň k malé erupci. A ten účes! Bravissimo!
ROSAURA: Bella di nome, bella di corpo e bellissima d´animo (krásná jménem, krásná tělem a nejkrásnější duchem). Moselské víno jí chutná.
DOTTORE: Výrazná, ukecaná figura původem z Bologne, plná sentencí. Ví toho hodně o složitostech světa, ale schází tomu logika. Vyslechnout proud jeho myšlenek vyžaduje velkou trpělivost ostatních. Dnes by asi nejspíše znal nazpamětˇ telefonní seznam.
CAPITANO: Některé profese mají své chlubily. Chvástavý voják, hrdinný turkobijce, hyperbolický tlučhuba, který jako jediný přežívá všechny válečné masakry. V některých scénářích komedie dell´arte zaplavuje svět svými dětmi.
GIANINA a MARINA: dvě hubaté služky v hostinci u Pantaloneho, ve dne jaksepatří líné, zato v noci….
ADVOKÁT: Přichází vždy, když ho nikdo nečeká. Přestože ho vyhazují ze dveří, je přesvědčen, že ho všichni nutně potřebují.
KUKUŘICE: Je všude.
Změníme se v charaktery,
až pravý čas nastane,
změníme se v charaktery,
až jak vítr zavane.